Бащата – важен колкото майката

Кой човек може да бъде наречен „баща“? Технически погледнато и грубо казано, всеки мъж, който е оплодил жена. Но морално погледнато, това е по-скоро едно мъжко животно, отколкото баща. При много животински видове мъжките екземпляри оплождат женските и с това се изчерпва цялото им участие в създаването на поколение. Нещо повече, „бащите“ животни понякога могат да бъдат опасни за новородените и „майките“ ги пазят от тях. И ако думата „майка“ се използва наравно за хората и животните, „баща“ е създадена специално да описва хора.

Бащата е много повече от „оплодител“.

Той е закрилник, хранител, опора, съветник както на майката, така и на децата. Стряскаща е тенденцията все по-често бащи да слизат до нивото на мъжки животински екземпляри, които не се интересуват (или дори са опасни!) за своето поколение. Да, бащите не са като майките и често се чувстват ненужни и неадекватни, когато трябва да полагат грижи за мъничко бебе. Но то има нужда от баща си точно толкова, колкото и от майка си.

Двамата родители общуват с децата си по съвсем различен начин. Ако за майката водещи са емоциите, за бащата е разумът. Майките често са склонни да отговарят машинално и безсмислено на малките, просто защото са постоянно с тях и почти не ги слушат. Докато бащите са конкретни и точни, дават полезни съвети и не се разсейват със странични неща. А децата понякога имат нужда точно от това.

Ситуацията, в която

един баща се чувства най-безполезен,

е когато малкото дете плаче. Тогава то инстинктивно търси и вика мама. Да, мама е тази, която прегръща, утешава, милва, целува и казва: „Няма, миличко, няма нищо. Мина вече.“ Точно в такава ситуация, обаче, едно дете има нужда да бъде насърчено, че може да се справи и по-добре – че следващия път няма да падне, че ще се справи със задачата, ще успее да скочи. А точно това прави татко – показва как да се скача, как да се реши задачата, насърчава и вдъхновява: „Спокойно! И аз съм падал като малък. Следващия път си сложи краката така, а не така. И готово. Няма да паднеш.“

Защо е важен бащата за момчетата? А за момичетата? Изобщо, защо бащата е свръхважен? Чуйте в предаването.