Хранене и/или хранително разстройство?

С годините стандартите за красота се променят – това, което се е смятало за красиво преди двеста или триста години, днес е смешно. И обратно – това, на което ние днес се възхищаваме, би ужасило и отвратило прадедите ни. Но едно ни обединява – всички се стремим да бъдем красиви в очите на околните. Особено тийнейджърите. И особено момичетата. За тях е въпрос на оцеляване, на живот и смърт да бъдат „красиви“.

Хранене или по-скоро „нехранене“

А кои момичета са „красиви“ според днешните стандарти? Слабите. Най-вече и над всичко слабите. Чертите на лицето нямат такова значение – има гримове, има пластична хирургия за тях. Кожата, косата – всичко е „поправимо“ с козметични средства. Но фигурата… тя няма как да се скрие. Напротив, трябва да се „открие“ възможно най-много. И да бъде перфектна. Дали едно момиче ще бъде високо или не, зависи от гените. Високите момичета с „манекенски пропорции“ са обект на всеобща завист, но дори ниските се „класират“, стига да са стройни и слаби. Обаче пълничките… за тях няма надежда. Трябва да са с наистина много силни характери, много целеустремени, много интелигентни, за да издържат на всеобщото презрение.

А като вземем предвид и масовата епидемия от наднормено тегло, дължаща се на некачествена храна и заседнал живот пред екраните, става напълно ясно защо 90% (!!!) от всички пациенти с хранителни разстройства са момичета под 20 години. На практика, всяка тийнейджърка е „на диета“ или постоянно, или от време на време. С изключение на онези, към които гените са били благосклонни и са си слаби, независимо какво ядат и как живеят. Повечето от момичетата нямат дори елементарни познания по хранене, диетика и така нататък. За тях „на диета“ обикновено означава хаотично гладуване. С хаотични резултати, разбира се.

„Разстроено“ хранене

Така се стига до хранителните разстройства, които представляват сериозен процент от психичните разстройства изобщо. Булимия, анорексия, хиперфагия, компулсивно преяждане, орторексия са част от често поставяните диагнози на млади момичета, стигнали до кабинета на психиатъра. А до него стига съвсем малък процент от реалния брой болни момичета. Повечето са просто нещастни и се обръщат към лекар, едва когато нещата излязат извън контрол и родителите се разтревожат истински.

Как да разпознаем опасността от хранително разстройство при тийнейджърите? Как да им помогнем да развият здрава и позитивна представа за себе си? Как да ги научим да се обичат такива, каквито са? Как да водят здравословен, хармоничен и щастлив живот? Въпроси, които измъчват почти всеки родител на тийнейджър. И на които търсим отговор в предаването.