„Мислѝ положително и ще живееш добре“ – горе-долу така звучи мотото на новата „религия“, превзела мисленето и речника на съвременния човек. Да, почти религия, защото върви в комплект със суеверието „Не мисли за лошото да не ти се случи“.
Позитивно за позитивното мислене
Разбира се, никой нормален човек не отрича ползата от позитивното мислене за здравето и психиката на човека. Всеки лекар ще потвърди, че пациенти, които вярват, че ще оздравеят, оздравяват много по-често и по-бързо от тези, които не вярват. Предчувствието за нещо добро повдига настроението и съхранява невроните, за разлика от предчувствието за нещо лошо. Когато повтаряте на детето, че ще успее, е много по-вероятно то наистина да успее, отколкото ако му повтаряте, че за нищо не става.
Позитивното мислене – негативи
Но както във всяка модна философия, и тази си има своите ахилесови пети. Какво ще стане с дете, на което непрекъснато сте повтаряли, че е най-доброто, най-умното, най-талантливото, а то в действителност не е? Колко силна ще е болката от сблъсъка с реалността? И няма ли той да го нарани повече от съзнанието, че всъщност не е „най“?
Модата на позитивното мислене повдига много въпроси. Особено пред такива отявлени и вродени негативисти като нас, българите.
„Какво да кажем за… позитивното мислене“ по радио 3:16.