Имате началник перфекционист, който ви изнервя с постоянните си изисквания? Има и по-лошо – родител перфекционист. Защото от началника можеш да се спасиш, макар и с крайна мярка като напускане на работа, но от родителя не можеш. Още от раждането на детето родителят перфекционист е начертал перфектния план за неговия живот и не приема никакви извинения и обяснения за неговото нарушаване.
Обикновено той е
перфекционист по принцип –
не само към детето, но и към останалите хора, и към себе си. Не признава нищо по-малко от идеалното. Ако вие сте от тези хора, обикновено недоумявате какво лошо има в това. Но ако не сте, а живеете с такъв човек, животът ви се струва много тежък.
Причините един човек да стане перфекционист са различни – понякога това е травма от детството (бил е „изтезаван“ да бъде идеален от собствените си родители); понякога е несъзнателно подражание на „по-големите“ от него (следене на „перфектни“ хора в социалните медии, наблюдаване живота на богатите и известните); понякога е прикриване на тежки комплекси; понякога е просто желание за показ и гъделичкане на егото.

Когато такъв човек роди деца, те стават естествен инструмент за продължаване на тази линия – задължително трябва да са „перфектни“, за да може „перфектният“ имидж на техните родители да не бъде помрачен. Често такива родители крият истинските си мотиви (дори от самите себе си!) зад „благородни“ фрази – „Искам той/тя да успее в живота!“, „Искам да бъде най-добрият!“, „Искам да му покажа истинския живот!“… Но зад тях стои най-обикновен егоизъм – „Искам всички да ми се възхищават какво перфектно дете съм възпитал!“, „Искам той/тя да постигне моите мечти и тогава все едно аз съм ги постигнал!“, „Искам да ми завиждат!“…
Какви са последиците за детето? Тъжни, много тъжни. Или те самите стават
невротични перфекционисти
един ден, склонни към „фасадно“ поведение, или се отдават на саморазрушителни навици (подсъзнателно за да „отмъстят“ на родителите си), или никога не изпитват удовлетворение от постиженията и живота си.
А има ли спасение от перфекционизма? Има, естествено. Нарича се „осъзнаване и честност“. А как точно действа? Чуйте в предаването.
