Гнездо за слепи

Историята на Бени Къркова

Бени е певица. Завършила е училище за слепи, а после и музикална педагогика в Софийския университет. Мъжът ѝ Боги е компютърен специалист. Имат две момиченца – Лора и Габи.

Различното дете

Бени е сляпа. Другите деца ѝ казват истината “в очите”. Майка ѝ отрича. Казва ѝ, че всичко е наред. Все пак е странно, че не я пускат на училище. Утешително ѝ купуват тетрадка и химикалка. Но това нищо не променя. Малката Бени усеща, че темата е болезнена за семейството ѝ. Оставена е сама да си го разбере. В това време гледа децата на сестрите си и мечтае за училище.

Едно вътрешно гласче ѝ казва: “Ти трябва да вървиш напред. Трябва да се развиваш. Мястото ти не е тук”.

15-годишна първокласничка

Бени е от Своге. От махалата. Ранните бракове там са в реда на нещата. Но тя не иска това. В живота ѝ се появяват Руженка, Мими, Ани и Боби! – тяхната революция е, че убеждават близките ѝ да я пратят в училище за слепи. Ани я научава на брайловото писмо. Истинско ново начало.

И ето я Бени – на 15 години в първи клас!
Децата ѝ казват „кака“.
А тя иска от тях само едно – да бъдат приятели…

Бени завършва училище. После записва музикална педагогика в Софийския университет. С пианото започва от нулата, но завършва с отличие.

В училище среща и страхотно момче.

Любимият, който я изслушва

Бени и Боги са просто приятели. После той ѝ казва, че има чувства. Тя се стряска.

  „Какви са тези неща? Нали сме приятели?“

Но Боги не спира да ѝ говори. И не спира да я изчаква. В компания, когато тя започва някое изречение и го прекъсва – защото се срамува, не знае как да го каже и дали за някого това е важно – той я кара да продължи:

  „Защо бързаш? Ще изпуснеш влака ли? Аз съм тук, за да те изслушам.“

Помага ѝ с компютрите, но дългите им разговори я карат да си мисли, че той е човекът за нея. Боги явно го е разбрал пръв.

Децата ми ще виждат

Бени и Боги са незрящи. Но докато слепотатта на Бени е придобита, на Боги – е по рождение. Затова, когато решават да имат деца, страховете на близките се събуждат. Но Бени чува това гласче в нея, което я води: Всичко ще бъде наред!
Ражда се Лора. Тя вижда.

Двойката иска второ дете. Напрежението сред близките ескалира. Те си мислят, че това е опасна лотария за младото семейство: “Първият път имахте късмет. Какво ще правиш, ако детето ти не вижда?”
Бени знае какво да прави:
– Ще я науча на това, на което аз не бях научена!
Ражда се Габриела. И тя вижда!

Във никакъв случай не мислех, че моите деца ще имат някакъв проблем. Това е пак едно вътрешно гласче, Божие гласче, което ми подсказваше: „Не бой се и не се страхувай, защото Аз съм с теб!“ Бях уверена не на сто, а на хиляда, на десет хиляди, на сто хиляди процента, че моите деца няма да имат никакъв проблем свързан със слепота, въпреки че таткото така е роден.

Бени не пази децата си от горещата печка или от острия нож, а всичко обяснява. Дава им да проверят, контролирано, разбира се. В семейството няма табута и скрити тайни: „Мама и тати не виждат. Ако оставиш нещо на пода, ще паднат“.

Да въртиш домакинство по слух

За Бени готвенето не е героизъм, а техника.
Говорещ кантар.
Говорещ котлон.
Термометри, които обявяват градусите.

Капките за децата се броят по звук в чашка: кап-кап. Олиото се мери по „гъл-гъл“, докато го сипва в тигана. На детската площадка обувчиците на Лора и Габи имат звънчета. Така се чува къде са. Но най-трудното, когато не виждаш, е да слагаш капки в окото на бебе.

Бени се справя толкова добре, че даже се снима в TikTok, за да видим как живее една незряща домакиня и майка.

Бог и Добрите хора

Дали е случайност, или пък идва от филтъра за благодарност на Бени, но около нея винаги има добри приятели. Затова тя не говори за чудеса, а за хора. „Клубът на готините баби“, приятели от църква „Благодат“, доброволци, които боядисват и ремонтират.

Човек трябва да има вяра в сърцето си, да се моли и да не забравя това, което иска и да внимава кое как иска.

Ето, казвам на Бога: Боже, искам да завърша. Боже, искам да следвам! Следвах. Боже, искам деца – зрящи, здрави… Имам ги. Искам любящ, прекрасен и добър съпруг. Имам го. И благодарение на Бог и на добри хора, които Той изпраща, всичко се случва като по учебник в моя живот.