За какво мисли едно младо семейство една година след сватбата? За апартаменти, ипотеки, обзавеждане, семейна кола… Или?

В поредицата „Едно семейство служи в Африка“ от предаването По пантофи ви срещаме със семейство Пламена и Даниел Лунгови. Тя е лекар, доктор по медицина, преподавател в Пловдивския медицински университет, а той е ръководител на проекти към благотворителна фондация АДРА. Те са младоженци – в момента, когато ни гостуваха, бяха изминали точно два дни от първата годишнина от сватбата им. Но през цялото време ние си говорихме за… Африка. Защото по-малко от половин година след като са станали семейство, те сами организират и осъществяват здравно образователна експедиция в Кения, в малко селце, в едно училище на две хиляди метра надморска височина сред деца между 9 и 14 години и са първите бели хора, които децата там виждат.
Разговорът с тях е много дълъг и увлекателен, и неговия оригинал можете да изгледате на видео в канала на Радио 3:16 в YouTube. Разделихме го на три части, за да можете да го слушате в три издания на По пантофи.
В първата част те разказват за Африка – така, както са я видели, усетили, вкусили и помирисали. За Кения и масаите, за зелето, авокадото и водата, за децата, образователната система и медицинското обслужване, за пътищата и музиката. „Много е различно“ – обобщава Даниел всичко казано в отговор на въпроса „Как изглежда Африка?“. Мястото, където живеят в продължение на 15 дни, се намира на екватора, но на 2000 метра надморска височина и е много по-хладно, отколкото очакват. Те успяват да видят не лъскавата курортна Кения, не сравнително богатата столица Найроби, а истинската Африка без фотошоп и филтри – Африка, в която децата всеки ден ходят по шест километра, за да носят вкъщи вода, от която всички се мият, пият и перат; Африка, в която да имаш сонда за вода те прави богаташ; Африка, в която момичетата биват омъжвани на 13-14 години и мъжете имат повече от една жена; Африка, в която четиристотин деца живеят и учат в училище без нито една марля и нито един парацетамол.
Изслушайте разказа им, а след това потърсете и другите две предавания от поредицата „Едно семейство служи в Африка“.
Ако и вие искате да участвате, макар и задочно, в следващата мисия на екипа в Кения, можете да го направите чрез дарение на следния линк:
https://healthcare-bg.com/napravi-darenie
Просто изберете опцията „Осинови дете в Кения“.
А ако искате да помогнете на фондация „Грижа за здравето“ в който и да е от техните благородни проекти, можете да го направите на същия линк, като изберете някоя от другите опции.
Баба Йету:








