Деца онлайн

Искаме или не, идва денят, в който детето влиза онлайн самостоятелно. В началото ние го пазим от екрана колкото е възможно, после почваме да му подбираме филмчета, да контролираме какво гледа, после то започва да прави самостоятелни стъпки, а ние започваме да се страхуваме – какво ще стане, какво може да му се случи там, ще можем ли да го предпазим от всичко… Понякога в паниката си родителите продължават инерцията от детството и се опитват да спрат детето, да блокират достъпа му до Интернет. Което води единствено до ускоряване са процеса.

Обучение по онлайн поведение

Правилният подход е обучение – обучение, започващо още от ранна възраст, когато детето няма личен достъп, и продължаващо с всяка следваща година. Разбира се, първата стъпка е самообучението на родителите. Самите те трябва да знаят що е скам или фалшива новина, кога една парола е силна и кога слаба, как да се предпазят от фишинг или кражба на лични данни. И след това да научат детето си.

Онова, от което най-много се страхуваме, разбира се, е злонамерени хора да не се доберат до детето физически. Всички сме чели ужасяващи истории за отвлечени и насилени деца, имали неблагоразумието да се сприятеляват с непознати в мрежата. Всъщност, тази опасност винаги е съществувала – някой престъпник да издебне детето и да му причини нещо лошо. Мрежата просто дава допълнителен канал на такива хора към децата. И дълг на родителите е да го затворят възможно най-добре.

Живот онлайн

Разбира се, малките трябва да бъдат обучени и на поведение в мрежата по принцип – как да общуват с непознати, кое е приемливо и кое не да се напише публично, как да отговарят на провокации и грубости, как да блокират неподходящо съдържание, как да издирват необходима информация. Онлайн общуването е цял един паралелен свят, който също има своите правила. Напълно безсмислен е стремежът към пълното му игнориране или откъсване от него. Защото е невъзможно. Най-малкото, защото голяма част от живота се организира там – от срещи с приятели и уроци в училище до онлайн банкиране. И колкото по-добри, разумни и качествени уроци дадем на децата си, толкова по-полезен ще бъде за тях животът в мрежата.