Когато говорим за детско здраве, почти винаги имаме предвид физическото им здраве. Няма родител, който да не се интересува какво е полезно и какво е вредно за детето му, да не дава всичко от себе си да осигури най-доброто, за да може детето му да е здраво. Младите родители четат постоянно по темата, обсъждат менюто на децата в родителски форуми, споделят опит, търсят органична храна.
И сякаш
темата за здравата психика
на децата минава някак между другото, или пък се повдига, когато се появи особено фрапиращ случай за коментиране. Говори се някак общо, че днес децата са „по-нервни“, „по-агресивни“, „по-неустойчиви“ и така нататък, но буен интерес към въпроса няма. А здравата психика е точно толкова важна за едно дете, колкото и здравата физика. Както е важно детето да е със здрав стомах, да няма наднормено тегло, да не е податливо на алергии и да е със силна имунна система, така е важно и да е устойчиво на разочарования, да умее да се концентрира, да се справя с болката, да се поддава на дисциплина, да издържа на стрес. Дори по-важно.
В предаването ще чуете съвсем конкретни съвети за това как да изградим и съхраним здрава психика у децата си. Например, да не се държим с него като с жертва. Когато е получило двойка в училище, да не я обявяваме веднага за „несправедлива“, да не се вайкаме колко лоши са учителите, да не му „съчувстваме“, все едно то страда непоносимо. А просто да му помогнем да направи трезва оценка на причините за двойката и да му помогнем да ги избягва за в бъдеще. Ако причината е недостатъчно учене, да си „сложи обеца на ухото“ и започне да учи повече; ако причината е несправедливо отношение на учител, да го използваме като повод да му обясним, че животът е низ от такива „несправедливости“, да му помогнем само да се справи с проблемния учител, да превъзмогне разочарованието си и да се намесваме само в краен случай.
Друг начин
да градим здрава психика
у децата си е да ги… дисциплинираме. За много съвременни родители това е „мръсна дума“ и те смятат, че дисциплинирането съсипва психиката на децата, но всъщност е точно обратното – тя е изключително полезна за нейната устойчивост.
И още конкретни полезни съвети – в предаването.