Джон Медина
е молекулярен биолог със силен интерес към генетиката и психичните разстройства. Основател е на института „Таларис“ в Сиатъл. Посветил е огромна част от работата си на изучаване начините, по които бебетата обработват информация – на молекулярно, клетъчно и поведенческо ниво. Автор е на бестселъра „Правилата на бебешкия мозък“ – книга, която отговаря на почти всички въпроси, измъчващи младите родители.
За мен родителството е пряко свързано с мозъка – казва Медина. Учените несъмнено не знаят всичко за мозъка, но онова, което знаем, ни гарантира отглеждането на умни и щастливи деца в много висока степен. Няма значение дали току-що сте научили, че ще имате дете или вече имате дете, или отглеждате внуците си.
В книгата си
Джон Медина развенчава доста популярни митове,
свързани с възпитанието на децата в бебешка възраст. Например: „Ако пускате на все още нероденото си бебе Моцарт, то ще има по-високи оценки по математика“. „Това е мит – твърди Медина. – Да, бебето запомня мелодиите, които чува в утробата, наред с много други звуци и усещания. Но ако искате един ден да стане добър математик, концентрирайте се върху приучването му към емоционален контрол в ранните години.“
Или друг мит: „За да развият мозъка си, децата имат нужда от уроци по чужд език още на три години, както и от „умни“ играчки, от образователни дискове и програми.“ „Най-страхотната технология, стимулираща развитието на детския мозък – отговаря Медина – е обикновена картонена кутия, комплект пастели и два свободни часа. А най-пагубната е плоският екран.“
И още един мит: „За да има богат речник като порасне, детето трябва да слуша езикови уроци, докато е още бебе.“ „Да, колкото повече думи чува детето, толкова по-богат става речникът му, няма съмнение – отговаря Джон Медина. – Но това се случва, единствено ако ги чува от устата на живи хора, а не от механични записи. Ако пуснете на детето запис на приказка, дори да е изпълнена от професионални актьори и с прекрасни музикални ефекти, то няма да я запомни така, както ако му я прочетете вие.“
И това не е всичко – още митове за бебетата и тяхното възпитание от Джон Медина в „По пантофи“ на радио 3:16.