Топла връзка – баби, дядовци и внуци

Смята се, че връзката баба-дядо-внуче по презумпция е топла и силна. Бабите и дядовците са тези, които глезят, които са солидарни с внуците си в белите им, които ги крият от гнева на родителите, които не ги съдят за нищо. За съжаление, тази връзка не е природно обусловена, „естествена“ и неизбежна. Има много фактори, които определят дали внучето ще чувства баба си и дядо си близки, дали ще продължи да поддържа топла връзка на обич с тях и след като порасне.

Социолозите са изследвали тази връзка дълго време, в контекста на много култури. И са установили кои са най-важните фактори за близост между две така отдалечени във времето поколения.

Например, географията. Логично, нали?

Баби и дядовци, които живеят на другия край на страната и дори на глобуса,

трудно могат да създадат топла връзка с внуците си. Понякога към това се добавя и езиков проблем – ако внуците са родени в друга страна, предпочитат да говорят на местния език и трудно боравят с българския. Но благодарение на съвременните технологии, този проблем може да бъде преодолян поне частично. По време на COVID изолацията, например, в едни семейства топлите отношения се запазиха, а в други се разпаднаха. Просто защото някои баби и дядовци бяха твърдо решени да не губят връзка с внуците си, каквото и да става.

Друг фактор, който може да повлияе негативно на връзката баба-дядо-внуче е евентуалният развод на родителите. Особено при двойки, които нямат сключен брак, раздялата е много по-лесна. И това се отразява не само пряко на децата, но и

косвено върху връзката им с бабите и дядовците.

В повечето случаи детето остава при майката и нейните родители са „облагодетелствани“, защото запазват контактите с внучето; те дори може да станат по-интензивни, ако майката се нуждае от помощ. Докато родителите на бащата започват да го виждат много по-рядко и с времето връзката изтънява.

Разбира се, значение имат и семейните традиции. Родители, силно привързани към собствените си баби и дядовци, ще намират за напълно естествено да насърчават връзката между децата си и своите родители. И обратно – родители, които никога не са били близки с бабите и дядовците си или изобщо са нямали баби и дядовци, няма да смятат тази връзка на децата си за важна.

Много зависи и от самите баби и дядовци, разбира се. Ако те поддържат хладна дистанция, не желаят да бъдат безпокоени с грижи и помощ около внуците, не могат да очакват и топла връзка с тях, когато пораснат.

И още фактори има. Чуйте ги в предаването.